לימודי יהדות בארה"ב

היהדות נפוצה בארץ וגם במקומות שונים ברחבי העולם. יש מדינות בהן יש נוכחות רבה של יהודים המגדירים את עצמם תחת כותרות שונות; חילונים, דתיים וחרדים. גם בארצות הברית המציאות היא כזו – יהודים קבעו את מקום מגוריהם ביבשת אמריקה והם מוצאים את המקום כמתאים עבורם למגורים. העובדה שגם יהודים שומרי תורה ומצוות מתגוררים במקום משפיעים כמובן על האזור, והוא מביא לצורך של בעלי תפקידים שונים בתחומי היהדות שיבצעו את התפקידים הנדרשים באזור.

יהדות בברוקלין ניו יורק

 

לימודים בארצות הברית – האם זה אפשרי?

אמנם ארץ ישראל היא מדינת היהודים ושירותי הדת פורחים בגבולותיה. אך גם בארצות הברית יש חיים יהודיים תוססים וגם שם יש מענה עבור צרכים שונים. ואכן, מי שמעוניין ללמוד לימודי יהדות בארה"ב יכול למצוא מוסדות לימוד מתאימים אשר בהם הוא יוכל לרכוש ידע ולהתמקצע. הלימודים מקנים לו תעודה בתחומים השונים, כך שהוא יוכל למלא תפקידים מגוונים בתחומי היהדות. בכל מקרה במצב בוא האדם אינו תושב ארצות הברית עליו לטפל בהוצאת ויזה לארה"ב טרם התחלת הלימודים על מנת שיוכל להיכנס ללמוד בארצות הברית.

במידה והחלטת להתמקד בלימודי יהדות בארה"ב תצטרך לדאוג לשני דברים עיקריים: הדבר הראשון הוא יצירת קשר עם בית חב"ד או עם גוף סמכותי דתי הפרוס על פני מדינות ארה"ב בכדי לקבל מידע בנוגע ללימודים המתקיימים שם, פה תוכל למצוא רשימת בתי חב"ד הקיימים במדינות שונות בארצות הברית, הדבר הנוסף שכמובן מתבקש מכל מי שמעוניין להיכנס לארה"ב הוא להוציא ויזה מתאימה. תוכל להוציא את הויזה בעצמך אך חשוב לקחת בחשבון שמדובר בהליך לא קצר במיוחד למי שעושה אותו בפעם הראשונה. האופציה השניה והקלה יותר היא להעזר בחברה אמינה להוצאת ויזה לארה"ב בכדי להקל את התהליך, לזרז אותו ולהימנע מעיכובים מיותרים שעלולים להביא לעיכוב בכניסה לארה"ב ובכך לעיכוב בלימודים.

ישנן כמה חברות בארץ שנותנות שירות טוב למשל חברה עם הרבה ניסיון בנושא של הוצאת ויזות לארצות הברית היא VISA USA לחצו כאן למעבר לאתר החברה. לפני מילוי הטופס כדאי להרים טלפון ולוודא שאתם ממלאים את הטופס של ויזה מתאימה שתאפשר לכם ללמוד בארה"ב.

 

 

אילו לימודי יהדות קיימים בארה"ב?

מוהלים – כדי לשמש כמוהל ולבצע את מצוות המילה צריך לעבור קורס מיוחד המסמיך את האדם לשמש כמוהל. הקורס כולל לימוד הלכות הנוגעות לתחום, לימוד טכניקות שונות של מילה, לימודי רפואה ואנטומיה הנוגעים לעניין, טכניקות חבישה ועוד. מלבד לידע התיאורטי משלבים בקורסים אלו גם פרקטיקה ומפתחים את המיומנות לבצע את מצוות המילה כנדרש על פי ההלכה. כדי להשיג את המיומנות עושים שימוש במודל מיוחד המאפשר למוהל הלומד להתנסות בביצוע פעולה מדויקת שלא על גופו של תינוק.

כשר

משגיחי כשרות – מפעלים רבים ברחבי העולם מייצרים מוצרי מזון שנושאים חותמת כשרות. חותמת הכשרות מעידה כי תהליכי הייצור נעשו כנדרש על פי ההלכה, וכן שהמוצר מכיל חומרי גלם כשרים בלבד. משגיח כשרות עובר כמובן קורס ייעודי המכין אותו לעבוד בתחום. הוא לומד את ההלכות המובאות בעניין בשולחן ערוך, לומד את האחריות הרבה המוטלת על שכמו, את הכללים של גוף הכשרות ועוד. מטרת הלימודים היא להכין את הלומד לשמש כמשגיח כשרות במפעלים, מטבחים מוסדיים וכדומה. עליו להכיר את הנושאים השונים הרלוונטיים לתחום כמו בשר בחלב, מצוות התלויות בארץ, הפרשת חלה, מצוות חדש, כשרות לפסח, מליחת עופות, טבילת כלים והגעלה ועוד.

שוחטים – שחיטות מטעם גופי כשרות שונים מתבצעות במדינות שונות ברחבי העולם. השוחטים המוסמכים הם אלו ששוחטים את הבהמות או את העופות על פי כללי ההלכה. הם לומדים לבדוק את צומת הגידין ואת הריאות. לומדים להכין את הבהמה או העוף למליחה ועוד. לימודי שחיטה כוללים גם היכרות עם גופם של בעלי החיים הנשחטים והחלקים השונים. לאחר הלימוד וההתנסות יוכל הלומד לקבל הסמכה המעידה כי הוא יכול לשמש כשוחט ולבצע את פעולת השחיטה כנדרש בהלכה.

 

גוף מוכר ובעל מוניטין

ניתן ללמוד לימודי יהדות במוסדות שונים. אך חשוב לשים לב כי ככל שהתעודה שלכם מוכרת יותר והחתומים עליה מקובלים על הציבור במדינות השונות, יש לכם סיכוי טוב יותר להתקבל לעבוד בתחום עליו אתם חולמים. מסיבה זה יש לברר היטב על לימודי יהדות ולוודא כי הלימודים שלכם אכן מכינים אתכם לעבודה. והתעודה שתקבלו – תתקבל בקרב גופי כשרות שונים ברחבי העולם.

סגור לתגובות.