לימודי מוהלים

רוצה להיות מוהל? תפקיד בעל משמעות רבה אשר כרוך בלימוד מקיף המכשיר אותך למהול תינוקות כהלכה. הלמידה כוללת היבטים שונים ומספר שלבים שנועדו להבטיח כי הלומד אכן רכש את הכלים לבצע את מצוות ברית מילה כהלכה.

 

על מצוות הברית ותפקיד המוהל

ההלכה קובעת כי כל תינוק בריא המגיע לגיל שמונה ימים חייב במצוות מילה. התפקיד של המוהל הוא לבדוק את כשירותו של התינוק. הוא מכין אותו מבחינה פיזית ומבצע את פעולת המילה. כמו כן עליו לערוך ביקורת שנועדה לעקוב אחר החלמת התינוק.

ברית המילה כוללת מספר שלבים; הסרת הערלה בחיתוך, פריעת העור הדק בעזרת הציפורן ומציצת הדם. לאחר סיום תהליך זה על המוהל לחבוש את התינוק ולעקוב אחר תהליך הריפוי. תפקידו של המוהל הוא גם להדריך את הורי התינוק לקראת טקס הברית וכן באשר לטיפול בתינוק הנימול בימים הסמוכים לברית.

 

כיצד לומדים את המקצוע?

למעשה אין חיוב ללמוד בצורה פורמלית את התחום. ההלכה אינה מחייבת זאת ולהבדיל גם החוק הישראלי לא מחייב זאת. למעשה כל אדם בישראל רשאי לשמש כמוהל לאחר שהוא למד את פרטי ההלכה. ואכן, יש מוהלים וותיקים אשר רכשו את היכולת שלהם בהיותם משמשים מוהל בעת שהוא מל את תינוקות ישראל. אך כיום, בעידן בו הידע וההסמכה משגשגים בכל התחומים, גם בתחום זה יש ללמוד היטב את הנושא. להכיר את כל ההיבטים הקשורים לעניין ולצאת לשמש במשרה זו כאשר ידע תיאורטי רב חובר ליכולת ומיומנות טכנית, ניתן ללמוד גם בארה"ב.

הלימודים כוללים היבטים שונים:

הלכתי – לימוד הלכות מילה ודרך היישום של המצווה בפועל. התייחסות לדעות שונות ולשיטות שונות לביצוע המצווה.

רפואי – הלומדים כיום עוברים הכשרה רפואית הכוללת הדרכות בתחומי אנטומיה ורפואה. שיטות חבישה, זיהומים, כלי המילה ועוד.

תרגול – כדי לרכוש את המיומנות חשוב להתנסות בפועל ולרכוש את המיומנות. יש קורסים בהם קיימים מודלים מיוחדים אשר נועדו לשמש את הלומדים. כמו כן מלווים הלומדים מוהלים וותיקים ורואים מקרוב את ביצוע התהליך.

ברית מילה

מי מלמד?

לימודי מילה מונחים על ידי מוהלים מומחים אשר יש להם וותק רב בתחום עריכת בריתות מילה. הלימודים עשויים להתנהל בקבוצות קטנות או בצורה פרטנית. כאשר המלמד לוקח אחריות על כל תלמיד וההצלחה שלו בלימודים. במהלך הלימודים יכירו התלמידים טכניקות מילה שונות. הלמידה נעזרת בתמונות ולעיתים אף בסרטוני וידאו המסייעים ללומדים לרכוש את הידע הנדרש. כך יכולים הלומדים להכיר תופעות שונות ובעיות רפואיות מולדות אשר אין אפשרות להפגיש אותם מולם בפועל, וללמוד מה עושים במקרים השונים שעשויים לבוא לפתחם במהלך שימושם בתפקיד. היות ומדובר על לימודי מקצוע חשוב מאוד לבדוק האם אתם יוצאים עם סיום הקורס עם כל הידע הנדרש ועם כל הכלים המעשיים לבצע בפעול בריתות מילה.

 

הסמכה מטעם הרבנות הראשית

לומדים אשר מעוניינים לקבל תעודה מטעם הרבנות הראשית – המסמיכה אותם לשמש במוהלים צריכים לעבור תהליך שכולל מספר שלבים. בין היתר עליהם לבצע שלושים בריתות בפיקוח של מוהל מוסמך מטעם הרבנות הראשית. עליהם לעבור מבחן בעל פה הבודק את הידע ההלכתי שלהם,  וכן מבחן בתחום הרפואה ומבחן מעשי. מבחנים אלו בודקים את הידע ואת היכולות של הלומדים בפני וועדה מיוחדת אשר מחליטה האם הנבחן ראוי לקבל הסמכה ולשמש כמוהל בפועל.

סגור לתגובות.