לימודי סופר סת״ם

מקצוע רוחני, המצריך ידע דיוק ומומחיות.

הדת היהודית היא הדת העתיקה ביותר. מסורות שעוברות מאב לבן במשך כ-5000 שנה. כיום חיים בעולם כארבעה עשר מליון יהודים והעיר ירושלים היא בירתה הנצחית של העם היהודי ומרכזה הרוחני של היהדות. ממרום שנותיה היהדות היא דת מורכבת מאוד. מורכבות שמתבטאת בהרבה חוקים שונים הנוגעים לכל האספקטים הקשורים באורחות החיים, מנהגים שנהוג לשגור משנה לשנה ומסורות רבות שמאפיינות את ארץ מוצאם של אותם מאמינים. ספרי הקודש הם החומר ממנו שואבים את כל אותם חוקים ומסורות. ספר הקודש היהודי העיקרי הוא התורה ממנו כל מורכבותה של היהדות מתחילה.
סופר סתם בפעולה
על כתיבת ספרי הקודש של היהדות אמונים סופרי הסת״ם:
סופרים אלו מתמחים בקליגרפיה של כתב יהודי עתיק. סת״ם הם ראשי התיבות של: ספרי תורה, תפילין, מזוזות ומגילות, על כתיבת כל אלו אמונים סופרי הסת״ם. אדם אשר רוצה לעסוק במקצוע יהודי רוחני ובוחר ללמוד איך להיות סופר סת״ם חייב לעבור קורס מעמיק בנושאים רבים. אם ניקח לדוגמא קורס סת״ם במכון עליה ונסתכל על הסילבוס נוכל לראות שקורסים מסוג זה מקיפים ועמוקים. תהליך הלמידה כרוך בכמה שלבים. בחלק העיוני נדרש התלמיד להכיר ולשנן ברכות, הלכות שונות ומסורות רבות. ובחלק המעשי עבודה על הכתב והסגנון עצמו. מקצוע סופר הסת״ם הוא מקצוע מכובד מאוד הנחשב לאחד המקצועות המוערכים ביותר ביהדות.

ברכות, מסורת והלכות הם חלק עיקרי

בעבודתו של סופר חלק עיוני הכולל בתוכו הלכות הנוגעות במקצוע הסת״ם:
ההלכות שילמדו כוללות ברכות המתאימות לכל סוג כתיבה אותו יצטרכו לבצע כמו: מזוזה, ספר קודש, תפילין ומגילות. הלכות אלו חייבות להיות משוננות בצורה מושלמת ועבודת הכתיבה כרוכה בהם במישירין. אלו ההלכות אותן יצטרך לבצע הסופר לפני, בזמן ואחרי כתיבת התוכן. על הסופרים להקפיד הקפדה מיוחדת בסביבת עבודתם ובפעולותיהם. למשל קורס סת״ם במכון עליה כולל חלק עיוני מקיף בקורס שאורך בממוצע ארבעה חודשים. החלק העיוני בקורס הוא כמחצית מהזמן הכולל של ההכשרה. את החלק העיוני ידרש התלמיד לשנן ולדע בעל פה וללא דו משמעות כלשהיא. החלק העיוני בקורס הוא חלק חשוב ביותר.

מזוזות, תפילין, ספרי קודש ומגילות.

עבודתו של סופר הסת״ם כוללת כמובן את החלק המעשי:
בחלק הזה למעשה כותב סופר הסת״ם את אותיות הקודש. כתיבה מסוג זה נעשית על גבי קלף נבחר לאחר שעבר עיבוד על פי ההלכה. הכתיבה דורשת דיוק ומאמץ רב. הכתיבה נעשית על ידי נוצה של תרנגול הודו או על ידי פלסטיק הזהה בצורתו לזו של הנוצה. הנוצה של תרנגול ההודו חזקה מנוצת התרנגול הרגיל ולכן נבחרה לצורך זה. את חידוד הנוצה עושה הסופר על פי המסורת. קורס סת״ם במכון עליה כולל בתוכו לימוד החלק המעשי בצורה מעמיקה ביותר הכוללת התנסויות מעשיות רבות.

סגור לתגובות.